Spansoft Dijital Baskı Otomasyonu

Sublimasyon Nedir?
Sublimasyon; maddenin ısı uygulandığında katı halden -aradaki sıvı hali atlayıp- gaz haline geçmesidir.


Sublimasyon Sistemleri Nasıl Çalışır?
Sublimasyon boyaları, mürekkep içerisinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunur. Bu boyalar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ile özel bir transfer baskı kağıdı üzerine aktarılır. Bu kağıt, baskı yapılmak istenilen yüzey üzerine konulup transfer baskı presi ile ısı altında preslendiğinde kağıt üzerindeki boya gaz formuna geçer ve baskı yapılacak yüzeye transfer olur. Sublimasyon yöntemi ile sadece polyester veya polyester kaplamalı yüzeylere baskı yapılabilir.


Sublimasyon ile Hangi Ürünlere Baskı Yapılabilir?
Süblime boyalar sadece polyester yüzeylere transfer olabilirler. Bu nedenle bu yöntemle sadece polyester veya polyester kaplı ürünlere baskı yapılabilir. Sublimasyon ile baskı yapılabilecek yüzlerce ürünü kataloğumuzda bulabilirsiniz:

> Polyester t-shirtler ve kumaşlar
> Kupalar ve çeşitli seramik ürünleri
> Metaller
> Ödül ürünleri
> Yaka kartları
> Plastik ürünler (anahtarlıklar, saatler, isimlikler)
> Ahşap ürünler (bardak altlıkları, yönlendirmeler, plaketlikler, foto çerçeveler)
> Puzzlelar
> Akıllı telefon kapakları
> Bayraklar ve daha yüzlercesi

Sublimasyon Baskının Kalitesi Nasıl?
Sublimasyon ile yapılan baskılar çok canlı renklerde oluşur. Baskı çizilmelere ve mekanik aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. İç mekanda kullanıldığında, sublimasyon ile basılmış ürünler onlarca sene hiç bir solma ve yıpranma ile karşılaşılmadan kullanılabilir. Bu boyalarla basılmış tekstil ürünleri yıpranmadan sıkıntısız bir şekilde yıkanabilir. Dış mekanda kullanılacak ve sürekli güneş altında kalacak ürünlerin ise UV dayanımını arttıracak lak ve kaplamalarla kullanılması önerilir.